ODPOLEDNE S ROBOTY

Naučte se programovat zábavnou formou!

Programování nemusí být jen čistý kód a jednobarevné pozadí. Pro děti, které tíhnou k počítačům jsme připravili program, díky kterému se během jednoho odpoledne samy přesvědčí, že programování může být zábava. Pomáhají nám v tom speciální roboti z dílen firmy LEGO. Díky nim mohou děti velmi rychle pozorovat výsledky svého programovacího úsilí.

Roboti

Pro koho: Rodiny s dětmi (10 - 18 let) nebo samotné děti (10 - 18 let)

Kdy: dle individuální domluvy

Kde: dle individuální domluvy

Cena*: od 1500Kč/2h

* zahrnuje náklady na dopravu, přípravu programu (připraveného na základě předchozí telefonické domluvy), a lektorskou činnost na místě

Stavebnice, která umí víc, než se může na první pohled zdát. Přesně tohle je LEGO Mindstorms. Ovšem nejedná se o žádnou levnou záležitost, cenovka tohoto lega se přibližuje k 10.000Kč. Chtěli byste investovat tolik peněz tzv. "na blind"?

U produktů s takovouto cenovkou je lepší danou věc nejprve důkladně vyzkoušet a zjistit, jestli je to opravdu tím, co chceme. Nemám pravdu? No a zde přichází ten největší kámen úrazu. Snad v žádném hračkářství si tak důkladně toto LEGO nevyzkoušíte.

A právě to je jedním z důvodů, proč vyzkoušet naší nabídku - Odpoledne s roboty. Nejen, že si budete moci stavebnici důkladně prohlédnout a sami vyzkoušet, ale také Vám náš zkušený lektor vysvětlí základy programování a specifika ovládání těchto robotů.

Možná si říkáte, proč se prostě nepodívat do nějakých návodů přímo od společnosti LEGO a nebo nezkusit najít nějaké jiné na internetu? Odpověď je v tomto případě prostá. S naším lektorem získáte spoustu informací navíc, přímo z jeho zkušeností, mnoho postřehů, které žádný papírový návod nepojme a navíc, tento osobní styl předávání informací Vám dá mnohem více, než desítky přečtených stránek návodů. Navíc je zde možnost, pokud Vy sami nejste velcí fandové tohoto odvětví, ale Vaše děti se chtějí rozvíjet tímto směrem, využít této nabídky jako skvělého dárku pro Vaše děti. Lektor se jim po dohodnutý čas bude věnovat, pod jeho vedením si sestaví promyšleného šikovného robota a také se ho naučí ovládat skrze program, který si sami sestaví!

Proč tito roboti?

Tito roboti mohou být ovládáni přímo z jejich tzv. ovládacího panelu, nebo skrze mobil/tablet/počítač přes jednoduchý program (aplikaci). To mají společné s různými autíčky nebo vláčky na dálkové ovládání. Ovšem kromě toho máte jednu obrovskou možnost a zároveň výzvu v podobě možnosti tyto roboty automatizovat. Díky mnohým senzorům, které umí rozpoznávat barvu, světlo, vzdálenost a mnohé další a motorům, které pohání jednotlivé části robota, máte možnost postavit si plně automatizovaného pomocníka a nebo prostě jen působivou hračku, která bude plnit předem zadané úkoly, aniž byste vy museli cokoliv dělat.

Navíc právě tato série Mindstorms perfektně mísí prvky jednodušších robotů a mnohem složitějších stavebnic (např. Arduino). Máte k dispozici mnoho dílů ke stavbě robotů. V základním setu, který používáme i my, jsou dílky pro sestavení 5 hlavních velkých robotů a nebo můžete popustit uzdu své fantazii a postavit si cokoliv, co Vaše mysl a obsah krabice společně stvoří. Součástí je programovací prostředí, které se sice zprvu nemusí zdát nejjednodušší, ale do hodinky s naším lektorem už budete vědět co a jak. Velkou výhodou této stavebnice je, že navzdory její důmyslnosti a možnostem, které Vám nabízí, není třeba žádných elektrotechnických dovedností - čili žádné letování, ale pouze jen staré dobré zacvakávací lego a pár kabelů se standardními konektory.

Pro koho je odpoledne s roboty určeno?

Odpoledne s roboty je určeno zejména pro rodiny s dětmi, které chtějí zprostředkovat svým dětem nevšední zážitek, který v nich může vzbudit nebo posílit už stávající zájem o oblast robotiky a programování (což je mimochodem v současnosti velmi lukrativní obor, který se neustále rozvíjí a stále žádá nové a nové lidi).

Toto LEGO je určeno pro děti od 10 let a i my se s touto hranicí ztotožňujeme. Jde zejména o nutnost delšího soustředění a chápání logických kroků v procesu budování programu. Pokud jste přesvědčeni, že Vaše dítě je schopno tyto předpoklady naplnit a je mladší (max o 1-2 roky, čili 8 let a starší), můžeme se individuálně domluvit.

Ideální je samozřejmě varianta, kdy tento program zajímá děti i jejich rodiče (alespoň jednoho z nich), takže jsou přítomni se svými dětmi a lektorem ve společném prostoru. Samozřejmě je možná i variatna samostatného programu pouze pro Vaše děti.

Délka a obsah programu

Odpolední program s roboty je složen ze 3 hlavních částí:

1. Představení stavebnice, seznámení se s jejím obsahem, přehled důležitých dílů
    Přibližně 10-15 min
  2. Seznámení se s virtuálním rozhraním, ve kterém se tito roboti programují
    Lektor vysvětlí základní kroky ovládání, systém tvorby programu (začátek, proměnné, ukončení), předvede jednoduché operace pro ilustraci funkce programu.
    Přibližně 20-30 min.
  3. Výzvy pro nadšené stavitele
    Zde přichází Váš tvůrčí prostor. Z předem připravených úkolů, které zajistí lektor, si některý vyberete a můžete se pustit do jeho řešení za pomoci robotického asistenta. Lektor Vám bude celou dobu po ruce, aby Vám případně pomohl, pokud se na nějakém kroku zaseknete.
    Cca 60 min (nebo dle individuální domluvy)

A že Vás zajímá příklad takových úkolů? Tak třeba "Bezpečný řidič" -  auto, které respektuje jízdní pruhy i semafory. Nebo třeba "Stopař", který jakmile chytne stopu, už ji neztratí! A mnohé další...