Malý stavitel 17.7. – 21.7. v Mukařově

V pondělí 17.července 2017 ráno se nás sešlo 16 dětí a dvě lektorky Klubu dětí a mládeže Čtyřlístek v Kulturním a komunitním centru Mukařov (KKCM) na týdenním příměstském táboře Malý stavitel. Nejmladší malá stavitelka čerstvě oslavila 4 roky, nejstarší stavitel se svými 10 lety trochu přečníval. Děti se začaly oťukávat, v čemž jsme jim vhodnými hrami trochu pomáhaly, a po svačině nás čekala první lekce Malé technické univerzity (MTUNI) na téma Stavitel města. Do KKCM za námi přijela z Říčan lektorka Šárka s kufrem plným kostiček lega a dalších zajímavých pomůcek. Po úvodním seznámení a pár slovech o tom, co vše můžeme najít ve městě, děti podle jednoduchého plánku postavily z puzzle silnici včetně kruhového objezdu.

Pak po malých skupinkách postavily různé budovy, které se ve městě mohou vyskytnout – např. školu, poštu, nemocnici, hasičskou stanici, a potom budovy rozmístily kolem silnic. Následovala hra napodobující pohyb lidí a aut ve městě podle toho, co kdo potřeboval zařídit… a nakonec úkol nejtěžší – nakreslit mapu postaveného města. Děti se musely zorientovat podle silnice a správně zakreslit budovy, které postavily. Zvládly to skvěle.

První lekce za námi, do oběda daleko, sytíme bříška jablíčky a běžíme si hrát ven. Na zahradě KKCM jsou hrazdy, prolézačka, pískoviště, basketbalový koš a spousta místa na honěnou. Po obědě a neúspěšných snahách o odpočinek nejmladších jdeme opět na zahradu, protože děti se nemohou nasytit prolézaček a písku a obyčejného běhání a neorganizovaného hraní.

Druhý den ráno po rozehřívacích hrách a po svačině nás čekala lekce Stavitel mostů. Po poutavé pohádce o Karlu IV děti postavily z puzzle dílků řeku Vltavu a přes ní podle své fantazie z kostek lega několik mostů různých vlastností, velikostí i tvarů. Po vzájemném obdivování postavených mostů je potřeba vše postavené zbourat. Postavíme totiž jeden most tak, abychom se po něm všichni mohli projít. Děti podle schématu staví pilíře. Pak na pilíře přijdou destičky. A nakonec musíme most otestovat. Unesou pilíře naši váhu? Unesou! Po stavitelské lekci hurá ven na zahradu, po obědě a tentokrát o něco úspěšnější snaze o odpočinek máme jednoho spáče, kterého se nám naopak nedaří probudit, a tak zůstáváme celé odpoledne na zahradě.

Jednotlivé dny našeho tábora se odehrávají v podobném režimu, ale přitom každý z nich je jiný a děti zažívají a vstřebávají spoustu nových věcí a zážitků. Učí se stavět věže a postaví mimo jiné model Ještědu. Postaví půdorys domu podle technického výkresu.

Hrají si na vodohospodáře, postaví model čističky, zjistí s modrým a černým provázkem (do domečku přitékající čistá a odtékající špinavá voda), co to znamená vodovodní řad vyspádovat. Jako archeologové z kostek lega bez pomoci rukou a jen pomocí jemných nástrojů odhalují vykopávky a skládají je kousek ke kousku zpět do celku nebo se je jinak pokoušejí rekonstruovat.

Postaví elektrárnu, sloupy elektrického vedení, domečky, vlak s vagonky, vagonky naplní uhlím, dovezou uhlí do elektrárny, rozsvítí světlo v domečcích. Odpoledne děti bezstarostně dovádějí či si klidně hrají a stavějí na zahradě nebo v lese, jindy se chladí během disciplín vodní olympiády nebo postupují po stopařských značkách k ukrytému pamlsku. Poslední odpoledne děti lesem podle fáborků hledaly cestu k pokladu a cestou plnily úkoly.

Když tábor končí, děti znají jeden druhého jménem a loučí se s úsměvem 😉 Bylo to prima!!!
Jana Hanzlíková