Podzimní inspirace

Po hektickém září, kdy jste nakupovali školní potřeby, organizovali kroužky a děti se konečně adaptovaly v nových prostředích, nastává zasloužená chvíle klidu. Některé děti si po školním týdnu užívají domácí pohodu a dávají přednost relaxaci, jiné zaměstnají rodiče i v rodinném prostředí a potřebují další a další podněty. Nabízím proto pár tipů na podzimní období.

Základem je vyrazit ven. Říjen a listopad jsou měsíce, jejichž počasí přeje všem druhům aktivit. Příroda působí zklidňujícím dojmem a tak si přibalte deku nebo karimatku a můžete rozjímat nad jejími krásami, zatímco si děti v rozumné vzdálenosti hrají.

Pokud se chcete pustit do společných aktivit, nabízí se sběr plodů, jež vás přesune do archetypu „Lovci a sběrači“. Po absolvování webináře Výchova kluků, už víte, že je opravdu důležité, aby si děti v předškolním věku, které procházejí vývojově obdobím pravěku, tyto věci důkladně zažily. Dokonce i kluci sbírají rádi. Vezměte je na houby nebo jablka, trhání šípků a jiných plodin. Určitě se rádi zapojí i do jejich zpracování, a tak můžete udělat houbovou omáčku nebo jablkový kompot, které jsou i mé oblíbené, usušte šípky či bylinky na zimní období. Nesmíme zapomenou také na ořechy, jejichž loupáním si procvičujeme jemnou motoriku. A když v blízkosti žádné prodiny nemáte? Posbírejte listy a využijte jejich krásné zbarvení na výrobu koláže či jiné výtvarné techniky.

Další oblíbenou podzimní aktivitou je výroba zvířátek z kaštanů. Tyto plody mají příjemně oblý tvar a pokud si je necháte v kapse, zjistíte, že jejich hlazení působí antistresově.

V současné době, kdy jsou obchody plné dýní se nabízí je vydlabat a připravit si Hallowenské strašidlo. To děti baví, a když se potom výrobek vystaví za okno nebo před dveře, mají z toho velkou radost. A to ještě připomínám, že lze uvařit i výbornou dýňovou polévku, přičemž se může zaměstnat opět celá rodina.

Další vynikající zábavou je pouštění draka. Z pohledu dítěte je to takový malý zázrak – předmět, jež je těžší než vzduch, sám se vznáší a dá se ovládat. Pro malé kluky je to i fascinující zábava.

Kromě těchto specifických podzimních aktivit je vhodné se věnovat i těm celoročním. Procházky, výlety, prolézačky, jízda na kole, zkoumání blízkého i dalekého okolí. Berte děti ven co nejvíce a ony se vám odmění tím, že budou spokojené a večer pak krásně utahané.

Blíží se i svátek 28. října, tak je dobré si uvědomit, že přicházejí podzimní prázdniny. Děti budou mít volno 5 dní – od středy 27.10. do neděle 31.10. Naplánujte si větší výlet, nejlépe se známými na chatu/chalupu, děti se vyblbnou s kamarády a vás bude čekat příjemná pohoda. Pokud nemůžete odjet, zkuste poslat děti k babičce nebo jim najít jinou aktivitu typu příměstského tábora v přírodě.

Než se nadějete, bude tady prosinec, který je často hektický. Doporučuji vyrazit na nákupy dárků dříve, abyste se vyhnuli vánočním shonům.

Zima bývá nevyzpytatelná, proto nevíme, zda se můžeme těšit na sněhovou nadílku jen ve vyšších oblastech nebo i v nížinách. Pro jistotu si zajistěte pobyt na horách, ať si děti užijí sníh i zimu s plnou parádou. A i když nelyžujete, se sněhem se dá zažít tolik věcí, že by byla vážně škoda děti o to připravit.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.