Rodinná opatření v souvislosti s koronavirem

Ať už jste mladí nebo staří, určitě jste se zamysleli nad koronavirem. Může to být pohroma, ale i nemusí. Vede mne to k zamyšlení, co je vlastně v životě důležitého. Tuto otázku by si mohl položit každý z nás – co právě řešíte v práci, co doma? Jsme zaběhnutí ve stereotypu všedního dne a zabýváme se mnohdy věcmi, které jsou sice výdobytkem blahobytu, ale možná nejsou vůbec důležité. Tady jsou tři významné věci, které hned napadají mě:

  • zdraví – dobře jezte, pohybujte se v přírodě a dostatečně spěte
  • soudržnost – buďte pospolu v rodině, je to velká příležitost užít si spolu spoustu času, povinností i zábavy
  • optimismus – bavte se hlavně s příjemně naladěnými lidmi, ostatní se snažte „vytěsňovat“

To je všechno, je to jednoduché. Ano, a ještě si myjte ruce 🙂

Včera jsme potkal jednu maminku, která teď řeší podobnou situaci jako mnozí z vás. Dvě školou povinné menší děti a jedno roční, najednou je to zápřah jako hrom, ze školy posílají ne úkoly, ale látku k výuce, jak se to dá zvládnout?

Pokud vám osobně učení školních předmětů nedělá radost, tak to minimalizujte. Dejte odpovědnost za učení se dětem. Seznamte je s důsledky. Co se může nejhoršího stát? Propadnou? 🙁 Taková nepříjemná představa by měla motivovat všechny. I kdyby ne dostatečně, ať se tedy naučí minimum a zbytek doženou později. Vždyť mají život před sebou.

Rozhodně nemá smysl dělat z domova místo plné stresu. Má to být oáza klidu, lásky a prostor pro čerpání sil. Pošlete je raději ven – je tam krásně, ať se vyběhají, konečně nemusí sedět celý den ve školních lavicích. A vezměte to jako příležitost – učte je to, na co normálně čas není – nakupovat, vařit, připravit si domácí rozpočet, prát, žehlit,… Děti jsou zvídavé a snadno se učí z praktických dovedností. Dejte jim tu zodpovědnost a zapojte je do běžných i mimořádných činností – pokud jdete do práce, ať se postarají o domácnost. Moje 17-letá dcera se sama nabídla, že vymaluje obývací pokoj, tak jsem zvědavý, jak to dopadne 

Držím nám všem palce, ať to v pohodě a s láskou zvládneme. Pokud chcete, napište do komentářů, jaké tipy a triky na děti vás napadly, co s nimi děláte a pokud se něco nedaří, položte otázky, odpovím vám na ně. Na Facebooku jsem aktivoval skupinu Tátohraní, kam budu přidávat tipy a triky pro rodiče, psát tedy můžete také tam.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.