Vánoce se blíží … pohroma nebo radost?

Původně jsem vám chtěl napsat pár tipů, co dělat s dětmi o Vánocích. Uvědomil jsem si ale, že je to nošení dříví do lesa – vánočních aktivit známe všichni dost a stresovat vás dalšími a dalšími návrhy, co byste měli s dětmi zvládnout, opravdu nechci.

Daleko důležitější je uvědomit si, jak prožíváme tyto týdny před Vánocemi a jak nám v tom může být lépe…

Celá příroda se ukládá ke spánku, rostliny stahují energii do kořenů, zvířata si pořídí zimní srst a více odpočívají a řada z nich prospí celou zimu. Jen člověk dnešní doby má dojem, že jakožto pán tvorstva, je nad tuto přirozenou fázi povýšen a kmitá sem a tam. Ve firmách se dokončují termíny, v obchodech se rozjíždí vánoční horečka a doma vrcholí vánoční úklid a přípravy. Takže místo abychom respektovali naše životní potřeby, které nám dává najevo naše tělo – touhu po odpočinku, potřebu zalézt do tepla a dát si něco dobrého k jídlu, hodně spát, vysilujeme se v honbě za plněním potřeb naší mysli. Výsledkem je velká únava, nachlazení a pokud ani tehdy nezpomalíme, nastupuje viróza nebo něco horšího. Pak přichází další stres a rozladění, že nestíháme. A není se co divit, když se na předvánoční atmosféru přestáváme těšit a žijeme spíše v obavách, jak ten prosinec zvládneme.

Živé organismy mají schopnost se přizpůsobit změně prostředí, a také to činí. Chladno, déšť, syrová vlhkost lezoucí pod kabát a ranní šero volá přímo po tom, zůstat déle v posteli. Brzká večerní tma by nás měla zahnat do tepla domovů. Měli bychom se stáhnout do útulna a nechat tělo odpočívat, dobře nakrmit a relaxovat.

Jak se blíží konec roku, měli bychom věci spíše uzavírat. Rozjímat nad tím, jak se nám daří, co se nám letos povedlo. Zalézt do teplého koutku, dát si šálek horkého kakaa a v klidu se ponořit do ticha, které nás naladí na spokojenost. Tělo se uvolní a začne se vyrovnávat s vyššími energetickými nároky. Může si vytvořit zásoby energie na zimu a my tak můžeme zůstat v pohodě a v klidu se připravit na svátky.

Vánoční svátky jsou sice oslavou klidu, míru a rodinné pohody, ale často to tak neprožíváme. Vánoce naopak bývají jedním z emočně nejnáročnějších období roku. Naše představy o nich se navzájem liší a protože jsme pohromadě více, než kdy jindy, konflikty se množí. Já bych rád ustrojil stromeček s dětmi na Štědrý den dopoledne. Děti ho chtějí zdobit tři dny před Vánocemi samy. Manželka vyžaduje, aby u toho nebyl nepořádek. Každý máme jinou představu o tom, jak má vypadat ozdobený stromeček. Babička chce večeřet v šest hodin. Já bych se rád vydal na společnou procházku za tmy před večeří. Děti se chtějí dívat na televizi a manželka potřebuje klid na přípravu večeře. Rozcházíme se i v tom, co k té večeři má být – děti nemusí kapra, a nejraději by chtěly smažák. Rodiče se je snaží přesvědčit, že kapr je tradiční jídlo. Manželka uvaří rybí polévku a stresuje se, že to není taková verze, na kterou jsem zvyklý já. Babička jí chce pomáhat a ona pak má pocit, že to nestíhá. Nastává dusno a děti zalezou do svých pokojů. Babička pouští koledy, ale nahlas, aby je slyšela také.  Všichni dospělí si před Vánocemi společně slíbíme, že to s dárky nebudeme přehánět, a pak se divíme, kde se jich pod stromečkem vzalo tolik.

A pak ty návštěvy – naštěstí už jsou pryč léta, kdy jsme velice živě diskutovali nad tím, ke kterým rodičům pojedeme a kde během svátků budeme. Všichni jsme už za tu dobu pochopili, že je důležité se s rodiči a pokud možno se sourozenci, potkat a větší ambice nemáme. Děti jsou šťastné, když zůstaneme co nejdéle tam, kde dostaly dárky, aby si je mohly užít. Milují, když si s nimi sedneme před televizi a společně sledujeme pohádky. Ke svátečnímu obědu 25.12. dojíme štědrovečerní večeři, hlavně že jsme spolu. Na oběd 26.12. se vydáme pěšky k mnichovické babičce, abychom trochu strávili předchozí hodování a pobyli na čerstvém vzduchu.

Vemte tedy v úvahu, že Vánoce jsou emočně náročné a začněte odpočívat už před nimi. Bez stresu a únavy se totiž zvládají mnohem snáze. Dárky na poslední chvíli, perfektně uklizená i nazdobená domácnost a obrovské zásoby jídla jsou sice fajn, ale čerstvou a radostnou energii vám nezajistí.

Souladu a harmonie se dočkáte tak, že se zaměříte na poselství Vánoc a tím je společný odpočinek. Minimalizujte očekávání, zvyky či tradice a ponechte jen ta důležitá – rodinná večeře, stromeček s dárky a hlavně radost, že jsme spolu.

Přeji Vám, abyste se uvolnili, dokázali vypnout už teď a prožili opravdu krásné Vánoční svátky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.