Zimní víkendovka a Hra na obchodování

Na pololetní prázdniny 1-3.2.2024 jsme připravili zimní víkendovku na horách pro rodiče s dětmi. V rámci ní jsme hráli i hru na obchodování, pokud vás zajímá jen tato hra, zbytek článku přeskočte a jděte rovnou na závěr.

Sjeli jsme se chatě nad Rokytnicí n. Jizerou, a hned příjezd byl dobrodružný, protože cesta do kopce byla zamrzlá a uvázl nám tam kuchař s autem. Naštěstí majitel chaty má dobrý džíp, takže jsem jel s ním kuchaře a zásoby zachránit. Tím pádem byla večeře o trochu později, ale protože se povedla, tak byla nálada zachráněna. Bylo nás celkem 19, některé maminky a děti museli zůstat doma kvůli nemoci. Chalupa byla super, taková ta Apalucha v horách, sníh kolem ní taky byl a tak jsme se těšili na další dny.

V sobotu ráno jsme vyrazili na lyže – došli jsme k autům cca půl kilometru, tam nazuli lyže a sjeli do Studenova, což byl pěkně drsný sjezd po zamrzlé cestě v lesem, ve kterém skoro nebyl sníh…Vleky jezdily a úroveň byla ku prospěchu našich dětí – krásně se tam vyřádili, ty větší to šly zkusit i na sousední větší kotvu, kde ale bylo hodně ledu a jen vyjet nahoru dalo fušku. Nakonec jsme tudy vyjeli skoro všichni při poslední jízdě, a pěkně traverzem dojeli zase zpět k autům. Tyhle putovní přesuny mám rád, prokáže se při nich jak parta dětí a dospělých drží pohromadě a na co všechno si pak mohou troufnout.

Po obědě byla pauza a pak jsme se vydali bobovat. Trošku do toho mžilo, ale my jsme nezmaři. Jezdilo to pěkně, a daleko, dalo by se sjet až dolů někam k Jizeře, ale kdo by to šlapal zpátky pěšky, že? 

Večer jsme pak hráli hry, zejména Aktivity se moc povedly, a všichni jsme se moc nasmáli. 

V sobotu ráno bohužel pršelo a tak to někteří vzdali a jeli jen do cukrárny. My nezmaři jsme opět vyrazili na lyže a celé dopoledne lyžovali, sice v dešti, ale zážitek to byl pořádný. Na konci některým dětem mrzly ručičky z mokrých rukavic, ale zvládly to bez pláče až do chalupy. 

Po obědě jsme dali prodloužený odpočinek, nikomu se nechtělo ven, tak jsem si já sám aspoň doběhl na Čertovu horu. Vedla tam krásná cesta se sněhem, mohli bychom tam vylézt všichni a dolů jet na bobech, ale to snad někdy příště.

Pak jsme hráli hry v chalupě – hra na obchodování měla velký úspěch a proto vám přidávám níže její popis, děti si připravili hororovou bojovku na ven pro rodiče a pak jsme zkusili párty. Ta moc nezabrala, ale děti se zabavily posloucháním písniček a rodiče odpočívali.

V neděli už kvůli dešti byl rozjezd domů. Akce to byla milá, ale krátká, takže řadu aktivit jsme nestihli. Snad příště.

Popis hry na obchodování

Příprava:

Hra je vhodná tak pro děti 7-12 let, vyzkouší si díky ní princip nakup levně, prodej draze, který je základem každého obchodování. Učí se tak logicky a prakticky myslet a případně obchodně vyjednávat. Hodí se třeba na dětskou oslavu, kde máte dost dospělých a hodně dětí.

Podle počtu vedoucích (dospělých) a dětí zvolíte počet stanovišť. Na každém stanovišti se vykupují dva druhy zboží a prodávají jiné dva druhy zboží. Druhy zboží si můžete vymyslet podle toho co máte k dispozici a názvy tak aby to děti bavilo. My jsme zvolili

vidličky – pracovní vidle

nože – zálesácké nože

lžíce – stříbrné lžičky

liché ponožky – oblečení

kousky hadříků – látky

vlašské ořechy – jídlo

špejle – dřevo

hřebíky – kov

Na každém stanovišti bude ceník, kde je napsáno za kolik se dané zboží vykupuje nebo prodává. Příklad:

Vidle výkup  – 4 zlaté

Jídlo výkup – 2 zlaté

Oblečení prodej – 3 zlaté

Dřevo prodej – 4 zlaté 

Děti rozdělíte do dvojic (větší+menší). Pravidla pro děti:

  1. Cílem hry je vydělat co nejvíc peněz. 
  2. Peníze vydělávate nákupem a prodejem zboží.
  3. Na začátku každá dvojice dostane bankovní kartu s vkladem 10 zlatých (na kartě je napsáno 10).
  4. Na stanovišti nakoupíte dané zboží a prodejce vám zapíše na kartu zbylou částku (původní částku škrtne, odečte objem obchodu a zapíše zbytek). Nemůže jít do mínusu.
  5. Je na vás kolik čeho a kde koupíte a kde to prodáte.
  6. Hra končí zhruba za 40 minut. Na konci se počítají jen peníze zapsané na kartě, zboží které ponesete, se nezapočítává.

V průběhu hry můžete poradit dětem, které prodělávají, jak to dělat lépe. Ceny na stanovištích můžete měnit podle poptávky/nabídky, nicméně i tak budete muset řešit transfer zboží z místa kde se hodně vykupuje s vysokou cenou do místa kde se prodává s nízkou cenou. Je logické, že v místě kde se vykupuje s nízkou cenou nebo prodává s vysokou, se hromadit nebude. 🙂

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.