Jaký tábor zvolit? Kolik poslat dopisů? Máme tu táborový manuál pro rodiče

Máte doma děti? A jsou v táborovém věku? Který věk je vlastně ten táborový? Podívejme se na to spolu! V současné době nabízíme tábory pro děti už od 4 let, ale pro ně jsou zatím vhodnější tábory příměstské. Ty jsou předvojem pobytových – nebo jak říkají děti – přespávacích táborů 🙂

Když se nám narodí dítko, milujeme ho, pečujeme o něj a jsme rádi, že je mu doma dobře, má tu svou komfortní zónu. Spousta z nás má potíže i s tím, nedělat za své dítě věci, které by už mělo zvládnout samo. Ale dovolíme svému dítěti ten komfort prohrát ve hře? Neuspět, když s námi něco hraje, jen proto, aby nebylo naštvané či vzteklé? Vím, že je to těžké. Ale právě v tomto ohledu nám mohou pomoci buď školky, nebo pobyty pro rodiče a děti. Na takovéto akci svěříte dítě školenému lektorovi, který má za úkol být podporou pro více takových dětí, a to vaše najednou není v centru dění, uvědomuje si to, a dělí se o pocity, pozornost, i ten svůj vztek s ostatními. Je důležité nechat takový zážitek proběhnout a být tu s dítětem a pro dítě. Když se mu něco nelíbí, ptát se, chápat, komunikovat a vysvětlovat. S námi si to můžete vyzkoušet na chystané víkendovce na Šumavě, hned první víkend v červnu. Užijeme si tu mimo jiné i oslavu Dětského dne – naším, outdoorovým, způsobem 🙂 A můžete to brát jako ochutnávku principů, na nichž stojí naše příměstské i pobytové tábory.

VÍKENDOVKA PRO RODINY

A právě proto, že jsme zaměřeni na přírodu, pohyb venku a hry v lese, nabízíme i takové příměstské tábory PRALES (Prázdniny v Lese). Pokud vaše dítě zvládá školkový režim, umí se přizpůsobit, touží po nových zážitcích, a vy ho o prázdninách potřebujete mít pod dozorem, tak je příměstský tábor přesně to, co hledáte. Dítě může hrdě říci, že bylo na táboře – sice nepřespávalo, ale tábor to byl. Zažije tu seznamovací hry, ostych při prezentaci svých potřeb. Je šťastné, že překročilo hranice své komfortní zóny – někdo mu ve čtyřech letech pomohl vylézt na strom (co na tom, že to byla spodní větev). Vy si pro něj v pět odpoledne přijedete a ono vypráví a vypráví. A že máte doma mlčenlivého Tondu? Pak jsou tu právě lektoři, kteří vám poví, co mu šlo, co ne, a třeba i proč. První den jsou děti většinou zdrženlivé, okukují, zkoušejí možnosti, ptají se na hranice. Další dny se už v lese těší z volnosti a snaží se ty hranice překračovat, začínají zkoušet lektora. Pro bojácné děti (čtyřleté i desetileté) nikdy není pozdě začít s tímto druhem tábora. Co je důležité? Rodič má denní zpětnou vazbu, může se kdykoliv na program doptat. Pravidlem bývá celodenní výlet uprostřed týdne a páteční honba za pokladem, na kterou se všichni moc těší. Letošním tématem našich příměstských táborů je „Dobrodružství“. Celý týden by se dal nazvat jako hlídání s programem (v našem případě od 7:30 do 17:00 hodin). Bonusem je větší volnost, kolektiv, zážitky, zkušení vedoucí, domácí strava a hlavně úžasná příroda.

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR PRALES V PŘÍRODĚ

Pokud má dítě za sebou nějaký ten příměstský tábor a začíná mu „nestačit“, a zároveň má vaši podporu k výletu z rodného hnízda, je možná správný čas na pobytový tábor. Leto nabízíme rovnou tři různé pobytové tábory. Účastník takového tábora musí být psychicky odolnější, tudíž starší. Na „přespávací“ tábory jezdí děti navštěvující základní školu. Zážitky už nejsou jen jednodenní a děti se tak nemohou spolehnout, že je v pět odpoledne obejme rodič. Nemají ani mobilní telefon, kam naťukají sms, a dostane se jim okamžité odpovědi. Protože ale lektoři správně tuší, že se dětem stýská – hlavně v začátku tábora – funguje tu povídání, objímání, sdílení. Velmi důležitou součástí je i táborová pošta. Vězte, že je 1 dopis na týden opravdu málo. Že jste se museli utrhnout z práce, abyste to mohli napsat nebo jste zapomněli? Není nic jednoduššího, než dát vedoucímu vašeho dítěte do ruky pohled tzv. „poslední záchrany“. Když by se nějaká pošta zatoulala, dlouho nic nešlo, můžeme stýskavé dítko těmi řádky od vás potěšit. Většinu dne děti ani nemají čas „stýskat si“, ale existuje polední klid nebo čas po večerce, kdy je to občas přepadne. Dobrou pomůckou stýskacích děti je fotka rodiče, sourozence, kamaráda nebo mazlíčka.

Prošli jsme stýskacím obdobím, co dál? Děti se učí samostatnosti, soběstačnosti, ale i přizpůsobivosti. Sdílejí chatičku nebo stan s dalšími kamarády. Musí se starat o své věci nebo i o věci těch ostatních. Krásným zážitkem je společné usínání, vznikají tu kamarádství na celý život, děti se po táboře hledají na sociálních sítích. Před táborem měly 2 školní kamarády a najednou jich mají třeba 15 z různých koutů země. Další výhodou je kamarádství napříč věkovými vrstvami. Na pobytovém táboře spolupracují oddíly mezi sebou, proto tu malé děti získají své nové vzory, a ty velké jsou nuceny se přizpůsobovat menším. V některých případech se i spolupodílejí na programu pro nejmenší. A najednou to uteče, máme poslední den. Loučení, slzy a těšení se na „zase za rok“.

ROZCVIČKA NA POBYTOVÉM TÁBOŘE

Co bych Vám tedy doporučila? Zjistěte si zpětnou vazbu, dejte na doporučení kamarádů, rodičů, instinkt váš i dětí také napoví. Sami znáte své dítě a jeho potřeby nejlépe. Pokud máte přesto pochybnosti, neváhejte se ozvat. Jsme tu pro vás letos na příměstském PRALESE i na 3 různých pobyťácích, neboť na tvorbě programu a dětském smíchu začínáme být „závislí“ a taky se vždy už nedočkavě těšíme na „zase za rok“ 🙂

Jana Vančurová, manažerka táborů, klubctyrlistek.cz

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.