Vedoucí a asistenti na táborech – důležití společníci vašich dětí

Práce s dětmi je pro nás radost a záleží nám především na tom, aby na našich kroužcích a hlavně táborech (příměstských i pobytových) byly děti maximálně spokojené, a odnášely si s sebou domů převážně pozitivní zážitky! Proto se snažíme investovat maximum do našich vedoucích a asistentů, do jejich vzdělávání a zlepšování jejich kompetencí a dovedností. Právě oni jsou totiž na táborech každodenními společníky vašich dětí – jejich kamarády, mentory, učiteli, průvodci, a někdy i opěrnými rameny, na kterých se dá trochu si postěžovat a poplakat 😊 

Jak školíme naše vedoucí a asistenty?

Od loňského roku jsme se rozhodli přistoupit na nový, propracovanější model vzdělávání, a vedoucí a asistenty školíme ve dvou oblastech. Dělíme tak naše školení na „zdravotnickou“ a pak navazující „kompetenční“ část. Letošní školení proběhlo od 21. do 23. dubna na osvědčené skautské chatě u Stříbrné Skalice a zúčastnilo se ho téměř 50 vedoucích a asistentů. 

Každý z nich musel v prvé řadě absolvovat povinnou zdravotnickou část školení, bez které nemůže na pobytový ani příměstský tábor nastoupit. V rámci několika ucelených bloků se účastníci od zkušených lektorů dozvěděli např. jak provést první pomoc, jak zastavit krvácení a s jakými nejčastějšími zdravotními obtížemi se mohou na táborech setkat. Prošli si podrobně obsah lékárničky, kterou budou mít s sebou na táboře k dispozici, a dostali konkrétní instrukce, jak její vybavení použít v praxi. 

V druhé, navazující části, jsme pak pracovali v prvé řadě s vedoucími a asistenty na jejich kompetencích komunikačních – a to jak směrem k rodičům, tak směrem k dětem. Na každém táboře, pobytovém i příměstském, může nastat řada různých krizových situací, které se mnohdy dají hladce vyřešit „pouhou“ vhodnou komunikací. S vedoucími/asistenty jsme tak nacvičovali praktickou formou různé situace, které je mohou potkat, a hned je zkoušeli řešit. Pak jsme samozřejmě rozebrali, co se povedlo a co by mohlo příště proběhnout lépe. Poskytli jsme jim taky „know-how“ v podobě osvědčených her, které děti na táborech zabaví, ale nechali jsme je i vyzkoušet si přípravu hry na zadané téma. Pak jí museli představit a vysvětlit ostatním, a hned si ji zkusit zahrát, aby otestovali, zda se jim „vývoj“ zadařil 😊 V neposlední řadě s vedoucími a asistenty probíráme jejich pracovní povinnosti, vysvětlujeme proč je třeba dodržovat všechny povinnosti, být kolegiální, ale taky že není úplně fajn na táboře před těmi jen tak zírat do mobilu.. 

Proč do toho vkládáme tolik času a energie?

Jednoduše řečeno – záleží nám na dětech, ale i na našich spolupracovnících. Chceme, aby to byli prima lidé, kteří mají rádi děti, ale taky aby se mohli zlepšovat, posouvat, aby s námi zůstávali a rostli dál a výš.. 

  1. Vedoucí se naučí efektivním způsobům komunikace, motivace, a můžou tak děti na táborech lépe podpořit. Můžou se naučit porozumět individuální potřebám každého dítěte a přizpůsobit aktivity na táboře tak, aby si je užili všechny děti na 100%. 
  2. Na táborech jsme za vaše děti zodpovědní, proto chceme, aby naši vedoucí byli kvalifikovaní, uměli správně zareagovat a řešit problémy, které se mohou na táboře vyskytnout. 
  3. Chceme je podpořit v jejich profesním růstu – čím zkušenější budou, tím lepší zážitky si děti z tábora odvezou. A tím spokojenější budou nejenom děti a rodiče, ale i my budeme mít dobrý pocit z kvalitně odvedené práce 😊

Letošní školení vedoucích a asistentů jsme uspořádali za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.